Společné vyjádření APHPP a ČSHP k vyjádření poslankyně Věry Procházkové o snahách uzákonění eutanazie

Dne 19. 5. proběhl na serveru aktualne.cz rozhovor s poslankyní Věrou Procházkovou o jejích snahách pro uzákonění eutanázie. V průběhu rozhovoru vyjádřila přesvědčení, že eutanázie by měla probíhat v hospicových zařízeních, aby tato činnost neprobíhala v nemocnicích, kde se má léčit.

Připojujeme se proto ke společnému vyjádření Asociace poskytovatelů hospicové paliativní péče a České společnosti hospicové péče:

"Názor, aby hospice byly vykonavateli eutanázie, protože v nich se na rozdíl od nemocnic “neléčí”, je v naprostém rozporu se základním smyslem jejich péče. Hospice vyrostly na úctě k lidskému životu až do jeho přirozeného konce, jsou účinnou a v praxi ověřenou odpovědí na myšlenky koketující s umělým ukracováním lidského života. V ČR je třeba zlepšit péči i mimo hospice, nikoli zabíjet bezbranné. Snahy uzákonit eutanázii i požadavek ji uskutečňovat v hospicích proto odmítáme. V hospicích se nepropůjčíme k usmrcování pacientů."

Plné znění rozhovoru: Další pokus o uzákonění eutanazie. Dlužím to své matce, vysvětluje poslankyně.

Plné znění vyjádření: