O paliativní péči se žáky a studenty

„Chtěly bychom mimo přiblížení naší práce a problematiky paliativní péče také nadchnout mladé lidi pro práci zdravotníka,“ říká Marta Ondroušková, zdravotní sestra Mobilního hospice Anežky České po několika besedách ve středních školách v náchodském okresu.

Součástí myšlenky hospicového hnutí bylo vždy zajišťovat i osvětovou činnost o smyslu a významu paliativní péče. Od října minulého roku proto ve spolupráci s různými školami pořádáme setkávání s žáky a studenty. Důležitou roli přitom hrají už učitelé, kteří mají zájem zprostředkovat svým žákům i náročnější témata, jako je právě těžká nemoc u blízkého a umírání.

Ukázka ampulária

Mladí lidé bývají velmi vnímaví a mnozí již ve vlastní rodině prošli zkušeností s odchodem blízkého. Mohou si tak nést s sebou otázky, které pro ně samotné mohou být tíživé a ne vždy mohou mít příležitost si o problematice otevřeně promluvit. Považujeme proto za důležité setkávat se i s dospívajícími a prezentovat jim principy hospicové péče. V nich se totiž mísí nejen samotný proces umírání člověka, ale celistvá péče, zahrnující i otázky lidské důstojnosti v posledních chvílích života, důležitost přítomnosti blízkých, období truchlení, vyrovnávání se s odchodem nemocného a další aspekty, které s sebou závěr života přináší.

Je poznat, že žáci sami o těchto tématech přemýšlí a debatují. Zpočátku obvykle během besed panuje určitá zaraženost, kterou chvíli trvá překonat, pak ale stačí malý impuls a rozvíří se diskuze či sdílení zkušeností. Zájem je i o celospolečenská témata, jako například problematika eutanazie. Těší nás zájem, se kterým jsme se zatím ve školách setkali a věříme, že besedy vedou ke vzájemnému obohacení.

„I kdyby něco z toho, co přinášíme, zůstalo jen ve dvou žácích z celé třídy, tak si myslím, že to má cenu,“ hodnotí další zkušenost se studenty z úpického gymnázia Kateřina Dostálová, staniční sestra Hospice Anežky České.

Facebookový rozcestník